czwartek, 15 listopada 2007

Plecak na zimową wyprawę

Mały plecak - przydaje się gdy planujemy wyjazd w góry z bazą w jednym miejscu. Zabieramy go wtedy na szlak, przydaje się przy chodzeniu po zakupy. Należy jednak pamiętać, że jest to dodatkowa waga i nie zawsze jest potrzebny.

Plecak - no właśnie: jaki plecak? Kupując plecak musisz go dopasować do wzrostu i budowy ciała. Inne są plecaki dla kobiet, inne dla mężczyzn. Plecak powinien mieć wygodny pas biodrowy, dobre mocowanie, możliwości przytroczenia bagażu na zewnątrz plecaka. Poza tym powinien być dwukomorowy - jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie niż plecak jednokomorowy. Boczne kieszenie powinny być odpinane, aby z boku można było przypiąć np. karimatę lub namiot. I jeszcze jeden szczegół: lepsze dla kręgosłupa są plecaki ze stelażem wewnętrznym.
Przy okazji: waga plecaka z wyposażeniem nie powinna przekraczać 20% masy ciała.

niedziela, 7 października 2007

Plecaki nieprzemakalne

PAMIĘTAJ, ŻE NIEMA PLECAKÓW NIEPRZEMAKALNYCH (no, może po za bardzo specjalistycznymi).

W związku z powyższym należy:

  1. Bagaż, którego zamoczenie jest niedopuszczalne, pakować do woreczków foliowych.
  2. Bardzo starannie zapakować i zamknąć plecak.
  3. Dobrze jest zaopatrzyć się w pelerynę na plecak. Niektóre modele plecaków produkowanych przez WISPORT standardowo zaopatrzone są w pelerynę przeciwdeszczową.
  4. Co jakiś czas (częstotliwość zależy od intensywności użytkowania i czyszczenia, a w szczególności prania, plecaka) dobrze jest zaimpregnować plecak środkiem dostępnym w sklepach górskich i sportowych. Sprzedawca doradzi jaki środek najlepiej zastosować.
źródło: http://wisport.com.pl/

poniedziałek, 1 października 2007

Plecaki dziś

Wybór jest ogromny - do miasta i na jednodniowe wycieczki, wystarczy plecak o pojemności 10-35 litrow.
Na dłuższe wypady, do uprawiania różnych form aktywnego wypoczynku potrzebny będzie plecak o pojemności od 40-65 litrów.
Największą pojemność mają plecaki wyprawowo-transportowe, 65-100 litrow.Ponieważ przeznaczone są do transportu ciężkich i dużych objętościowo przedmiotów, muszą być wykonane z bardzo mocnych tkanin z użyciem najlepszych nici ,klamer,markowych zamków, solidnych pasów biodrowych i całego systemu nośnego.
Należy zwrócić uwagę na to, że pas biodrowy i piersiowy oraz wszelkie taśmy nie służą do ozdoby, ale prawidłowo zastosowane w znacznym stopniu poprawiają komfort noszenia plecaka a także odciążają kręgosłup nawet o 30 %.
Osobną grupą plecaków są plecaki dla kobiet, które charakteryzują się pojemnością do 65 litrów i nieco inną budową, przystosowaną do kobiecej anatomii.

wtorek, 25 września 2007

Energia z plecaka

Okazuje się, że targanie ogromnych ciężarów na plecach ma również swoje zalety. Pomijam już oczywiście taką drobnostkę jak dobrze wyćwiczone i umięśnione plecy. Na rynku pojawił się plecak, który sprawia, że im więcej dźwigamy tym więcej prądu możemy pozyskać. Produkt, posiada specjalne sprzączki wykonane z polimerowego materiału (PVDF). Uchwyty wykorzystują siłę mechaniczną do produkcji prądu. Im bardziej są napięte tym więcej energii są w stanie dostarczyć. Według producenta jeżeli na plecach posiadamy ładunek o wadze 100 funtów ok. 45 kg i wędrujemy z prędkością 2-3 mph gadżet jest w stanie wyprodukować 45.6 mW. To spokojnie wystarczałoby na zasilenie iPoda. Ale weź tu udźwignij 45 kg!.

Źródło: www.ubergizmo.com

wtorek, 11 września 2007

Wykończenie plecaka

- Należytą jakość rozpoznamy nie tylko po rewelacyjnym materiale, dobrym systemie nośnym czy ciekawym wzornictwie. Warto zwrócić uwagę na:

- szwy, dzięki którym plecak się nie rozpruje w newralgicznym miejscu i najmniej oczekiwanym czasie,

- klamry,dzięki którym plecak będzie można mocno spiąć bez obawy że strzelą i rozsypia nasz często cenny ładunek,

- zamki, dzięki którym nie dostaniemy białej gorączki w momencie wcięcia się w materiał lub rozejścia się na boki,

- troki, dzięki którym wszystko będzie się trzymać "do kupy".

środa, 5 września 2007

Formy plecaków

Plecaki (ze względu na stelaż) możemy podzielić na trzy typy:

  • bez stelaża
  • ze stelażem zewnętrznym
  • ze stelażem wewnętrznym

Plecaki bez stelaża to prawie wyłącznie małe plecaki miejskie, najczęściej tanie produkty „no name”. Renomowane firmy nawet w plecakach miejskich stosują usztywnienia pleców, często jest to rodzaj poduszki z karimaty.

Plecaki ze stelażem zewnętrznym były bardzo popularne (praktycznie jedyne dostępne wówczas w sklepach) począwszy od lat 70. ubiegłego wieku. Stelażem była rama z rurek aluminiowych (czasem z tworzywa sztucznego), na której rozpięty był worek plecaka oraz pasy materiału dotykające pleców. Wadą tego typu plecaków był prymitywny w swej konstrukcji pas biodrowy, który nie spełniał swojej funkcji. Zaletą była stosunkowo dobra wentylacja pleców zwłaszcza, jeśli zamiast materiału dotykającego plecy użyto drobnej siateczki. Służyły całkiem dobrze dwóm pokoleniom turystów, obecnie zapomniane spoczywają na pawlaczach i strychach. Ale mogą jeszcze z powodzeniem być używane do transportu nietypowych rzeczy. Ja sam używam ramy z systemem nośnym produkcji firmy Polsport do transportu 11-kilogramowej butli gazowej do chałupy położonej wysoko w górach.

Plecaki ze stelażem wewnętrznym królują obecnie na szlakach turystycznych. Sam stelaż wykonany jest najczęściej jako dwa (czasem jeden, zwłaszcza w mniejszych modelach) duraluminiowe płaskowniki wsunięte w kieszonki przyszytej do wewnętrznej strony części stykającej się z plecami. Spotykane są też stelaże wykonane z tworzywa sztucznego. Duraluminiowe płaskowniki można łatwo wygiąć, dopasowując kształt do naszej sylwetki. Kupując plecak, należy zwrócić uwagę na solidne wykonanie i zapięcie kieszonek, w które są wsunięte elementy stelaża. Dobrze, jeśli aluminiowe płaskowniki (listwy) mają na końcach plastikowe nakładki zabezpieczające przed przetarciem materiału. Jakości samego duraluminium nie jesteśmy w stanie sprawdzić, ale powinno być sprężyste.

Jeśli brać pod uwagę formę samego worka plecaka, trudno mówić o jakimś wyraźnym podziale. Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy, jest „wysmukłość” wora. Większość turystów wybiera plecaki wąskie i wysokie, motywując to łatwiejszym przedzieraniem się przez zarośla i kosówkę, zwłaszcza, jeśli po bokach przytroczoną mamy karimatę i namiot. Taki wybór ma jednak wady. Znacznie trudniej jest właściwie spakować wąski wysoki plecak, prawidłowo rozkładając ciężar. Wysoki plecak zaburza równowagę, co w pewnych sytuacjach może być groźne. Należy więc się zastanowić, jak często będziemy się przedzierali przez „krzal”, a jak często balansowali na stromym błotnistym zejściu.

Podobnie rzecz się ma z kieszeniami bocznymi. Są w zasadzie dwa typy: przyszyte na stałe i dopinane na trokach. Jako zwolennik dużej liczby kieszeni w plecaku polecam kieszenie odpinane, bo zawsze na to miejsce możemy przytroczyć karimatę. Niektóre modele plecaków pozwalają na użycie odpinanych kieszeni (czasem klapy) jako małego plecaczka. Duża liczba kieszeni pozwala na łatwiejszy dostęp do często używanych rzeczy i utrzymanie większego porządku w plecaku. Cieknąca butelka z paliwem do kuchenki w plecaku narobi wiele szkód, w bocznej kieszeni straty będą znacznie mniejsze.

Klapy plecaków występują w dwóch typach: nieruchome (np. Karrimor, Natalex) i ruchome (np. Alpinus, VauDe). Zwolennicy nieruchomych klap wskazują na lepszą szczelność klap tego typu, a przeciwnicy podnoszą trudności z pakowaniem z wykorzystaniem „komina”. Moim skromnym zdaniem, oba systemy są dobre, chociaż ruchoma klapa jest trochę bardziej uniwersalna. A podczas deszczu i tak zakładam na plecak pokrowiec przeciwdeszczowy (są plecaki posiadające fabrycznie taki pokrowiec przyszyty i schowany w małej kieszonce).

Główny wór dużego plecaka może być - i według mnie powinien - podzielony na dwie komory. Najlepiej, jeśli taka przegroda jest w formie ściąganego rękawa. Umożliwia to łatwe otwarcie przegrody i zapakowanie dłuższego przedmiotu. Dostęp do dolnej komory zapewnia klapka zamykana na zamek błyskawiczny. Ważne, aby zamek był dobrze chroniony przed zamakaniem oraz posiadał zapięcia z klamerkami na trokach. Zapięte troczki przenoszą obciążenie i oszczędzają delikatny zamek. Innym rozwiązaniem umożliwiającym dostęp do dolnej komory jest tak zwana „kopara”, czyli zamek błyskawiczny wszyty poziomo i ciągnący się w poprzek trzech boków plecaka (oprócz pleców). Taki patent ułatwia pakowanie, ale zamek jest znacznie bardziej narażony na uszkodzenia, zwłaszcza, jeśli upychamy w dolnej komorze śpiwór i zapasowe ubrania. Osobiście preferuję rozwiązanie typu klapka.

Nieodłącznym elementem plecaka, zwłaszcza większego, jest komin. Umożliwia zwiększenie użytecznej pojemności plecaka. W takim wypadku ujawniają się zalety ruchomej klapy. Wykorzystując komin, należy pamiętać o zapakowaniu odzieży w plastikowe torby, ponieważ plecak jest wtedy znacznie mniej wodoszczelny.

System troczenia (możliwość przypięcia różnych przedmiotów z boku lub tyłu plecaka) powinien posiadać dużo przyszytych na stałe punktów (szlufek) do przeciągnięcia pasków. Klasyczny przykład to troczenie karimaty i namiotu (o tym w rozdziale o pakowaniu plecaka). Osoby uprawiające turystykę narciarską powinny sprawdzić, czy łatwo mogą przytroczyć narty do plecaka metodą „na huzara”.

źródło: http://globtroter.onet.pl

niedziela, 2 września 2007

W co się spakować?

Na pewno przed każdym wyjazdem oprócz tego, ile wziąć pieniędzy ze sobą, zastanawiasz się, co masz ze sobą zabrać: jakie ubrania, kosmetyki, jedzenie itp. A na dodatek kombinujesz, w co to wszystko masz spakować...
Plecaki, torby, walizki... Bardziej lub mniej doświadczony turysta, wie, że to sprawa bardzo istotna.
Wybór zależy przede wszystkim od tego, gdzie się wybierasz i jak dużo rzeczy planujesz ze sobą zabrać. Jeśli jedziesz w góry najlepiej zdecyduj się na plecak i to taki z dobrym systemem nośnym.
Pas zapinany na biodrach obowiązkowy! Dzięki temu rozłożysz ciężar bagażu i nie będziesz dźwigać wszystkiego na ramionach.
Dobry duży plecak turystyczny to podstawa, jeśli planujesz górską wycieczkę z noclegami w różnych miejscach.
Jeśli chcesz zatrzymać się w jednym miejscu i stamtąd wędrować różnymi szlakami, oprócz dużego plecaka turystycznego (ewentualnie torby) przyda Ci się mały, także wyposażony w dobry system
Jeśli podróżujesz samolotem najlepsza będzie walizka. Torby podróżne też są dość wygodne, jeśli nie trzeba ich długo nosić. Zanim zaczniesz się pakować, sprawdź, czy zamki czy inne zapięcia są sprawne. Ważne jest, żeby torba miała jakąś boczną kieszeń, do której włożysz najpotrzebniejsze rzeczy.
Jeśli wybierasz się w podróż samolotem czy autobusem, pamiętaj, że nie będziesz miał bagażu przy sobie. Przygotuj więc sobie podręczną torbę czy plecak, gdzie spakujesz dokumenty, picie i jedzenie na drogę, gazetę czy książkę, nawilżane chusteczki podróżne (zwłaszcza, jeśli nie lubisz odwiedzać łazienek w środkach lokomocji) i najpotrzebniejsze lekarstwa.
Pamiętaj, że niektórzy przewoźnicy za bagaż powyżej określonej wagi lub rozmiarów zarządają dodatkowej opłaty. Informacje, ile możesz przewieść, na pewno uzyskasz kupując bilet. Poszukaj ich też na stronie internetowej firmy albo zadzwoń na informację.
A potem pomyśl, co spakować, żeby nie przepłacać...

źródło: http://www.turystyka.nom.pl/index.php?art=42

sobota, 1 września 2007

Plecaki i tornistry

Oferta tornistrów czy plecaków szkolnych jest bardzo bogata. W sprawie kolorów i elementów ozdobnych zdajmy się na gust i zainteresowania dziecka. Ale musimy pamiętać, by tornister miał usztywniany tył, najlepiej wypełniony miękkim materiałem z pozostawionymi rowkami. Rowki sprawiają, że pomimo sporej powierzchni przylegającej do pleców dziecka, plecy nie pocą się. W pierwszym roku nauki większość dzieci ma tornister na plecach tylko w drodze z szatni do klasy i z powrotem. Książki, zeszyty, piórnik, pudełko z drugim śniadaniem, butelka z wodą i waga samego plecaka to z pewnością za dużo na barki siedmiolatka, dlatego rodzice noszą tornister prowadząc dzieci do i ze szkoły...

środa, 29 sierpnia 2007

Dopasowanie dużego plecaka

Najważniejszą rzeczą dla Twojego komfortu jest dopasowanie właściwej długości pleców. Dla optymalnego dopasowania Pajak w Systemie nośnym FFS Pajak posiada trzy rozmiary plecaka.

rozmiar M dla długości pleców użytkownika 50-58 cm -plecak Gobi
rozmiar L dla długości pleców użytkownika 56-64 cm -plecak Kalahari
rozmiar XL dla długości pleców użytkownika 60-72 cm -plecak Atacama i Atacama II
Długość pleców mierzymy w pozycji siedzącej od poziomu na którym siedzimy do barków

Prawidłowo można dopasować tylko plecak załadowany!!!
Poluzuj wszystkie taśmy. Kolejność, w której dociągamy taśmy plecaka jest ważna. Zaczynamy od zapięcia pasa biodrowego, następnie regulujemy pasy nośne (szelki) a na końcu taśmy stabilizacyjne barkowe (odciąg szelki) i biodrowe (odciąg pasa biodrowego)

1. Środek (szerokości) pasa biodrowego powinno się umiejscowić mniej więcej na na środku kości biodrowych i solidnie dociągnąć za pomocą dwustronnej klamry centralnej.
2. Następnie wyreguluj support systemu nośnego tak by jego środek przypadał na dolne końce łopatek i lekko dociągnij pasy nośne szelek.
3. Dociągnij taśmy stabilizacyjne,uprzednio przesuwając ich punkt mocowania do szczytu ramion, tak by plecak ściśle przylegał do pleców. Długość pleców jest prawidłowo dobrana jeśli kąt jaki tworzą taśmy stabilizacyjne szelek w stosunku do linii poziomej mieści sie między 10-50 stopni. Jeśli kat ten jest mniejszy należy zwiększyć długość pleców. Jeśli natomiast jest większy niż 50 stopni należy zmniejszyć długość pleców. Upewnij się czy pasy nośne ściśle przylegają do ramion i pleców.
4.Dociągnij taśmy stabilizujące pasa biodrowego.
We wszystkich plecakach kolorem szarym oznaczono taśmy służące do szybkiej regulacji plecaka, nie bój sie nimi manewrować w czasie marszu, eksperymentuj, dzięki temu podejścia i zejścia będą dla ciebie dużo wygodniejsze.

Pas Piersiowy
Przesuwny pas piersiowy stabilizuje ładunek i zabezpiecza plecak przed zsuwaniem się pasów nośnych (szelek) podczas jazdy na nartach czy wspinaczki. Wszystkie nasze plecaki posiadające pas piersiowy mają, dla twojego bezpieczeństwa, wbudowany gwizdek alarmowy. Pajak Ma w swojej ofercie uniwersalny pas piersiowy link ze specjalnymi klamrami, które umożliwiają jego instalacje w prawie każdym plecaku.

piątek, 24 sierpnia 2007

Przemakanie plecaków

Czy ten plecak przemaka? - z takim pytaniem spotykam się prawie zawsze. A na tak postawione pytanie jest dość trudno odpowiedzieć. Postaram się więc teraz przybliżyć nieco zagadnienie przemakania plecaków.

Co ma wpływ na przemakanie?

Tkanina z której wykonano plecak,
O tkaninach stosowanych przez WISPORT pisałem wyżej. Są to tkaniny wysokiej i najwyższej jakości, a zastosowane powłoki impregnacyjne bardzo dobrze zabezpieczają plecaki przed przemakaniem. Jednak plecaki z nich wykonane mogą przemakać. Dlaczego?
Trzeba zdawać sobie sprawę, że na fakt przedostawania się wody do środka plecaka ma nie tylko jakość tkaniny, ale również to, że jest ona szyta, a tym samym "podziurawiona", igłą do szycia, oraz posiada zamki błyskawiczne, które nie stanowią żadnej przeszkody dla wody. Ponadto nawet najlepsze impregnaty i powłoki zabezpieczające ulegają naturalnemu zużyciu, łuszczeniu, sublimacji oraz mogą ulec uszkodzeniu.
O plecakach wykonywanych z tkanin nieodpowiednich pisał nie będę.

Konstrukcja plecaka,
Zabezpieczenie zamków. Wszystkie zamki powinny być przykryte klapką po której spływa woda.
Konstrukcja i wielkość klapy. Nawet po maksymalnym wypakowaniu plecaka klapa powinna dobrze obejmować komin i nie dopuszczać do spływania wody do wewnątrz. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na sposób wszycia komina. Jest to jeden z newralgicznych punktów. Komin powinien być wszyty tak, aby po jego wyciągnięciu nie tworzył się kanał pomiędzy nim, a komorą główną od wewnętrznej strony plecaka. Woda zbierająca się w tym kanale niechybnie w całości przeniknie do wnętrza.
Sposób szycia. Szwy powinny być "dachówkowe" umożliwiające spływanie wody, a nie przenikanie do wewnątrz.

Jakość wykonania
Temat nie wymaga dodatkowego komentarza.

Sposób zapakowania plecaka
Ważnym i często niedocenianym powodem przedostawania się wody do środka plecaka jest niedbałe i niedokładne jego zapakowanie i zamknięcie. Powoduje to, że podczas wędrówki w deszczu, a szczególnie przy silnym wietrze, woda spływa lub jest zwiewana z kaptura do środka plecaka najczęściej przez niewielkie, często bagatelizowane przez użytkownika szczeliny.

PAMIĘTAJ, ŻE NIEMA PLECAKÓW NIEPRZEMAKALNYCH (no, może po za bardzo specjalistycznymi).

W związku z powyższym należy:

  1. Bagaż, którego zamoczenie jest niedopuszczalne, pakować do woreczków foliowych.
  2. Bardzo starannie zapakować i zamknąć plecak.
  3. Dobrze jest zaopatrzyć się w pelerynę na plecak. Niektóre modele plecaków produkowanych przez WISPORT standardowo zaopatrzone są w pelerynę przeciwdeszczową.
  4. Co jakiś czas (częstotliwość zależy od intensywności użytkowania i czyszczenia, a w szczególności prania, plecaka) dobrze jest zaimpregnować plecak środkiem dostępnym w sklepach górskich i sportowych. Sprzedawca doradzi jaki środek najlepiej zastosować.
źródło: http://en.wisport.com.pl

poniedziałek, 20 sierpnia 2007

Użytkowanie plecaka

Właściwe użytkowanie plecaka przedłuży jego życie

* Zdejmujmy plecak z ramion, odpinając po kolei zapięcia i zdejmując szelki.
* Chrońmy plecak przed deszczem - pokrowcem lub workiem foliowym.
* Po każdym sezonie pamiętajmy o wyczyszczeniu materiału i dokładnym wysuszeniu go.
* Można też użyć impregnatów, które dostaniemy w sklepach turystycznych i sportowych.

http://www.ultrasport.pl/plecaki_-_porady_alpinusa,artykul,1142.html

niedziela, 19 sierpnia 2007

Drobne naprawy plecaka

1. Generalnie staraj się nie dokonywać napraw samodzielnie, oddaj do zakładu, który dysponuje odpowiednimi materiałami, nićmi i maszynami.
2. Doraźnie można wielu napraw dokonać samodzielnie, ale musisz zdobyć gdzieś kawałki mocnych nieprzemakalnych tkanin i trochę mocnych (bardzo mocnych) nici. Uzbroić się w cierpliwość i mozolnie przepychać igłę miejsce przy miejscu, nierzadko wspomagając się kleszczami bo przepchanie igły tylko palcami może być niemożliwe. Zszywać należy oczywiście na tzw. "okrętkę".
Musisz zdawać sobie sprawę, że wyroby wykonane z większości tkanin powleczonych PCV są bardzo trudne do samodzielnych napraw - po prostu w tych miejscach ponownie łatwo będą się pruły, nie nici, ale same tkaniny, które z reguły są bardzo słabe.
3. Nie używaj do naprawy żadnych klejów, tylko nici.
4. Pamiętaj, aby w plecaku mieć kawałek mocnej nitki i dużą igłę. Może przydać się również kawałek mocnej tkaniny.
5. W przypadku uszkodzenia zamka należy "wyłączyć" z użytkowania część uszkodzoną. Zwykle nie psuje się cały zamek, ale jego część. Należy wówczas, zaszywając zamek "na okrętkę" stworzyć blokadę i nie dopuścić, aby suwak wchodził na uszkodzoną część zamka. Na pewno będzie OK.
6. Po powrocie z wyprawy jak najszybciej oddaj plecak do naprawy. Nie czekaj do następnego wyjazdu. Zwykle wówczas brakuje czasu i znowu prowizorka i ... nerwy.

źródło: http://www.wisport.com.pl/index.php/poradnik/plecaki

niedziela, 12 sierpnia 2007

Konserwacja i przechowywanie plecaka

1. Po każdorazowym użyciu plecak należy dobrze wysuszyć i przewietrzyć.
2. Oczyścić.
* Miejsca zabrudzone wyczyścić twardą szczotką,
* - Ewentualne mocniejsze zabrudzenia i plamy zmoczyć, a następnie przy pomocy ściereczki zaprać delikatnym środkiem piorącym z dużą ilością piany. UWAGA: nie stosować benzyny czy innych rozpuszczalników, które mogą uszkodzić powłoki impregnujące.
3. Zlokalizować ewentualne uszkodzenia.
* Dokonać naprawy we własnym zakresie lub oddać do specjalistycznego zakładu.
* W przypadku poważniejszych uszkodzeń plecak odesłać do producenta niezależnie czy jest na gwarancji czy już po.
4. Co jakiś czas (częstotliwość zależy od intensywności użytkowania i czyszczenia, a w szczególności prania plecaka) dobrze jest zaimpregnować plecak środkiem dostępnym w sklepach górskich i sportowych. Sprzedawca doradzi jaki środek najlepiej zastosować.
5. Plecak przechowywać w suchym i możliwie przewiewnym miejscu.

źródło: http://www.wisport.com.pl/index.php/poradnik/plecaki

wtorek, 7 sierpnia 2007

Regulacja plecaka

1. Płaskowniki stelaża uformuj do kształtu swojej sylwetki (można wyjąć listwy, ale nie jest to konieczne).
2. Rozluźnij wszystkie taśmy regulacyjne.
3. Włóż plecak i zaciągnij pas biodrowy na odpowiadającej Ci wysokości.
4. Zaciągnij taśmy pasów nośnych (szelek) i sprawdź czy są one (szelki) na właściwej wysokości.
5. Jeżeli nie, to popraw położenie szelek lub pasa biodrowego i czynność (4) powtórz.
6. Rozluźniając lub zaciągając taśmy regulacyjne szelek i taśmy stabilizujące pasa biodrowego dopasuj do swojej sylwetki i indywidualnych wymagań.

źródło: http://www.wisport.com.pl/index.php/poradnik/plecaki

poniedziałek, 6 sierpnia 2007

Pakowanie plecaka

Jest wiele szkół pakowania się. Generalnie należy unikać noszenia ciężkich przedmiotów wysoko w plecaku - nie jest to zbyt dobre dla kręgosłupa, a i potrafi nieźle zaburzać równowagę. Dobre efekty może przynieść stosowanie się do kilku zaleceń:

* Pakując się staraj się przewidzieć jakie warunki spotkasz na szlaku - jeśli spodziewasz się deszczu kurtkę umieść w łatwo dostępnym miejscu, jeśli spodziewasz się upału - bliżej klapy umieć wodę. W wielu schroniskach obowiązuje zakaz wstępu w butach - lepiej więc aby obuwie na zmianę było blisko klapy: unikniemy wtedy gorączkowego wybebeszania zawartości plecaka przed drzwiami schroniska.
* Boczne kieszenie są zbawieniem - można w nich poupychać różne często używane przedmioty, takie jak: mapy, napoje, kompas, czekolada czy aparat fotograficzny.
* Jak ognia należy unikać pakowania przy ściankach plecaka przedmiotów mających wystające krawędzie - szczególnie dotyczy to miejsca gdzie plecak ma styczność z naszymi plecami. Wystające krawędzie "ładunku" będą nas uwierać, a ponadto mogą spowodować rozerwanie plecaka.
* Pieniądze i dokumenty lepiej nosić przy sobie - np. w saszetce na biodrach. Zdjęty plecak łatwo może wpaść w ręce złodzieja.
* Wszystko co pakujemy do plecaka, powinniśmy najpierw włożyć do plastikowych siatek. Nie ma plecaków nieprzemakalnych - więc plastikowe siatki mogą nas uchronić przed noclegiem w przemokniętym śpiworze.
* Starajmy się zbilansować rozkład ciężaru - nie może być tak że plecak z jednej strony jest znacznie cięższy! Szczególnie dotyczy to namiotów i innego sprzętu turystycznego noszonego najczęściej na plecaku.
* Nie ma plecaków nieprzemakalnych, więc pomyślmy zawczasu o zakupie pokrowca na niego - najlepiej takiego, który umożliwi wędrówkę. Nawet jeśli plecak wykazuje znaczną odporność na przemakanie, włożenie np. do namiotu mokrego plecaka nie jest zbyt przyjemne, spowoduje to także przemoczenie wszystkich rzeczy, które położymy później na nim. Kupując pokrowiec trzeba pomyśleć, czy obejmie on różnie przytroczony do plecaka sprzęt. Przydaje się też duży worek (taki na śmieci) - jeśli nocujemy pod namiotem, i plecak noc ma spędzić na trawie.
* Pokrowiec na plecak można również z powodzeniem uszyć samemu (wychodzi znaaaacznie taniej), lub nawet naprędce zrobić z przeciętego do mniej więcej do 3/4 wysokości dużego, wytrzymałego worka na śmieci. Końcówkę przecięcia można zabezpieczyć taśmą klejącą. Ten patent w zupełności wystacza nawet na długie wyprawy.

źródło: http://www.faq.e-gory.pl/plecaki.html

wtorek, 31 lipca 2007

Plecak dla dziecka

Jak wybrać plecak dla dziecka (szkolny)?
Plecak nadający się również na co dzień. Plecak taki charakteryzuje się pojemnością od około 18 do 30 litrów. Plecak o pojemności 18-30 litrów, nadaje się również do codziennego noszenia, na przykład na uczelnię jako plecak studencki.

Jeśli wybieramy plecak konkretnie dla naszej pociechy powinniśmy pamiętać o tym, że osoby w młodym wieku nie powinny nosić więcej niż 15-20% swojej wagi ciała ze względu na ciągle rozwijający się kościec. Tu także wielkośc plecaka powinna być dopasowana do budowy dziecka. Każdy w plecaków jakie oferujemy Państwu ma podane wymiary. Najlepiej sprawdzić jak dana wysokość plecaka będzie się nam rozkładać na plecach naszego dziecka. Zbyt duży plecak będzie dla dziecka po prostu niewygodny.

Plecak wybieramy w zależności od zastosowania jakie dla niego widzimy - jeśli ma to być plecak do szkoły powinien być odpowiednio wyposażony w dwie komory główne, liczne kieszonki różnego rodzaju na długopisy lub inne przybory czy akcesoria studenckie. Plecaki szkolne powinny mieć usztywnione plecy. Wskazane byłoby także, aby nasz plecak posiadał górny uchwyt ręczny co sprawia, że jest on bardziej poręczny, łatwe zapięcie typu zamek błyskawiczny lub rzepy, oraz regulowane pasy nośne i pas biodrowy, a także rozmiar pozwalający schować format A4. W trosce o bezpieczeństwo naszego dziecka, dobrze by plecak był dodatkowo wyposażony w elementy odblaskowe.

Jeżeli wybieramy plecak dla siebie trzeba zastanowić się co potrzebujemy - czy konieczne są nam np. dwie komory, czy wystarczy jedna pojemniejsza, czy potrzebujemy duża ilość kieszonek itd. to już kwestia zastosowania lub gustu

źródło: http://www.jpa.com.pl/?strona,menu,pol,glowna,14,0,15,jak_wybra%E4%87%9Fplecak,ant.html

poniedziałek, 30 lipca 2007

Plecak na wyprawę w góry

Wielkość i rodzaj

Pomimo, iż każdy bierze ze sobą w góry tyle sprzętu ile chce, daje się zaważyć pewne zależności, które pozwalają nam określić wielkość plecaka w zależności od czasu trwania wycieczki.
1-2 dni:
Plecak o pojemności 30-50 litrów zwane "szturmówkami" lub "sztormówkami". Przydatne także na co dzień - choćby do noszenia materiałów do pracy.
W grupie tej znajdują się konstrukcje bardzo proste jak i zaawansowane, wybór jest uzależniony od przeznaczenia. Cecha tych plecaków jest duża uniwersalność zastosowania, od warunków miejskich do wspinaczki w górach.
Dobry plecak z tej grupy powinien posiadać usztywnienie, bądź stelaż na plecach, pas biodrowy i klapę. Istotne jest, żeby pas biodrowy, nawet w tak szczątkowej postaci jak szeroka na 5 cm taśma nie był wyprowadzany z bocznych szwów plecaka. Powoduje to ze ciężar w dużo mniejszym stopniu przenoszony jest na biodra. Optymalne rozwiązanie to wyprowadzenie taśmy z takiego samego miejsca jak w "dużych" plecakach. Jako przykład pozytywny opisanych rozwiązań podałbym Lafume Extrem 32 l, negatywny to Natalex Yuki 38+7.
Korzystniej jest gdy plecak zamykany jest od góry klapą z jedną klamerka niż, co się spotyka w niektórych rozwiązaniach, zamkiem błyskawicznym. Zamek się psuje jeżeli często plecak upychamy, a wymiana jest kłopotliwa Jeśli chodzi o tasiemki to z boku powinny być możliwości doczepienia: karimaty (czyli nieco dłuższe tasiemki) i kijków (wystarcza krótsze taśmy), na górze tradycyjnie taśmy pod raki, z tylu na czekan lub dwa.
Komin zwiększający pojemność jest bardzo wskazany.
Przeznaczenie w dużej mierze determinuje wykonanie plecaka, czyli im ciężej będzie wykorzystywany tym mocniejszy materiał. Z praktyki wiem ze zakatowanie poprawnie uszytego (zabezpieczone szwy) plecaka z nylonu może zająć sporo czasu, ale tak się składa ze plecaki dobre konstrukcyjnie są szyte z droższych materiałów.

3-7 dni:
Tu najlepiej sprawdzi się plecak w przedziale wielkości 50-80 litrów, w zależności od długości trasy, przewidywanej pogody, upodobań kulinarnych, etc. Ponieważ zamierzasz spędzić kilka dni poza "bazą" to mogą Ci być potrzebne takie przedmioty jak śpiwór, karimata, a często także i namiot. Boczne troki mogą być szczególnie przydatne przy noszeniu picia, które jest wtedy łatwo i szybko osiągalne, nawet podczas marszu (wymaga to odrobiny wprawy).
Plecaki z tej grupy wystarczają większości osób na wielodniowe wędrówki z pełnym wyposażeniem. Wykonane są najczęściej z mocnych lub bardzo mocnych materiałów i właściwie tylko niezabezpieczenie szwów powoduje ich rozpruwanie. Również możliwości troczenia do plecaka są zazwyczaj bardzo szerokie, natomiast istotne różnice występują w doborze tasiemek oraz klamer co wpływa na wygodę posługiwania się paskami troczącymi.
Podstawowe różnice konstrukcyjne to m.in.
* Sposób mocowania klapy (klapa nieruchoma: Karrimor, Natalex). Klapa ruchoma np. Alpinus, VauDe (tutaj z klapy można zrobić mały plecaczek) rozwiązania systemu nośnego z rożna jakością systemu wentylacji pleców, możliwością regulacji szerokości rozstawu szelek nośnych, oraz dopasowywania systemu nośnego do użytkownika.
* Dostęp do dolnej komory. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest zrobienie przez producenta klapki niż rozwiązanie typu "koparka".
* Stelaż najlepiej gdy jest wykonany z płaskowników aluminiowych (duraluminiowych). Są one odporniejsze na uszkodzenia, chociaż widziałem ostatnio plecak Natalexu gdzie płaskowniki stelaża odkształcały się w czasie noszenia średnio ciężkiego plecaka. W moim Terrkumie VauDe stelaż jest bardzo wygodny, ale jest to rodzaj ramy wykonanej z tworzywa. Niechlujne spakowanie plecaka może spowodować popękanie gdy się na nim siadzie, lub w czasie transportu lotniczego, czy samochodowego.
* Konstrukcja i zawieszenie pasa biodrowego. Moim zdaniem dwuwarstwowe pasy biodrowe są wyraźnie wygodniejsze. Powołam się jeszcze na przykład swojego Ter kuma gdzie pas biodrowy jest zamocowany na śrubie umożliwiającej wahadłowe ruchy w czasie marszu. To naprawdę niesamowicie odciąża kręgosłup, porównywałem! Klasyczne rozwiązanie zamocowania pasa biodrowego rożni się jeszcze konstrukcja poduszeczki dotykającej kręgosłup, ale niewiele wiem na ten temat.

Lepsza odporność plecaka na wodę daje fabryczne laminowanie Cordury od strony wewnętrznej. Nawet po wielu latach plecak przecieka wyraźnie mniej niz. nielaminowany.

Powyżej 7 dni:
Tu ciężko Ci będzie obyć się bez DUŻEGO plecaka, szczególnie gdy idziesz w góry, gdzie występują problemy z zaopatrzeniem. Oczywiście są tacy, którzy potrafią się spakować w plecak mniejszy, jednak z reguły potrzebny Ci będzie większy niż 80 litrów. Jak poprzednio - przydatne będą troczki na plecaku.
Budowa jest analogiczna jak w grupie opisanej powyżej, pozwalają one zabrać więcej, ale raczej już nie ciężej, bo poruszanie się w górach z worem powyżej 25 kg jest dużą sztuką.
Jest jeszcze kwestia "wysmukłości" plecaka: można spotkać wory o kształcie bardziej przysadzistym lub wysmukłym. Ja wole te drugie, chodzi mi się z nimi lepiej chociaż trzeba się trochę nagłówkować przy pakowaniu i w pewnych sytuacjach trochę gorzej się z nimi porusza.

Długie wyprawy z "bazami":
Jeżeli wycieczka, która planujesz ma trwać powyżej tygodnia, a po drodze kilkakrotnie planujesz rozbić "bazę" z której następnie będziesz wychodził na krótsze wypady, najlepszym rozwiązaniem będzie wzięcie dużego plecaka, oraz drugiego - małego. Duży plecak będzie Ci służył za "dom" i zawierał wszystko, na krótkie wypady z "bazy" będziesz brał mały. Dla wspinaczy plecak mały powinien mieć troki na sprzęt (co w wypadku "truptaczy" nie jest konieczne, choć bardzo wygodne).

Przy wyborze plecaka ważne jest także to, jak zamierzamy "zdobywać" zaopatrzenie: w większości polskich gór w każdej wsi można zrobić zakupy, co oszczędza nam noszenia kilogramów prowiantu na plecach. Z drugiej strony czasami wybór w wiejskich sklepikach nie bywa wielki i bazowanie tylko na wiejskim handlu może spowodować monotonię w dziedzinie naszych posiłków.
Zwróć też uwagę czy plecak jest damski czy męski - niby nic, lecz powoduje znaczne zwiększenie komfortu, dzięki lepszemu dopasowaniu plecaka do ciała.
Kolejnymi poprawkami na wielkość plecaka są noclegi - jeżeli zamierzasz spać w schroniskach, nie będziesz potrzebował wielu rzeczy takich jak karimata, kuchenka, etc. - miej to na uwadze planując wybór plecaka.
Równocześnie idąc na dłuższą wycieczkę nie bierz za dużo ubrań - lepiej wziąć mniej i zrobić po drodze pranie - ubrania zajmują koszmarnie dużo miejsca w plecaku.

źródło: http://www.faq.e-gory.pl/plecaki.html

środa, 25 lipca 2007

Plecak turystyczny

Jak wybrać plecak turystyczny?

Decydując się na zakup plecaka przez Internet, nie możemy go przymierzyć czy dotknąć, ale to nie znaczy, że nie możemy dobrze dobrać go do swoich potrzeb.

Ważne jest, aby dobrze zastanowić się jaki właściwie plecak potrzebujemy. Ważne czy wybieramy się na wycieczkę górskimi szlakami gdzie plecak całymi dniami będziemy mieć na plecach czy po prostu w podróż gdzie plecak z taksówki przeniesiemy do hotelu. Wiele osób przy doborze plecaka kieruje się jedynie jego pojemnością. Nie jest to dobre podejście, pomijam już fakt że niewiele osób wie ile litrów ubrań ze sobą weźmie :) Podejście w stylu "jade na długo, więc plecak musi być wielki" powoduje sytuacje, gdzie kobieta kupuje plecak 85 litrowy, który "obija się jej po kostkach", a jeśli uda się jej z nim podróżować i tak pakuje go najwyżej do połowy, gdyż jest zbyt ciężki. Plecak powinien być odpowiednio dobrany do naszych rozmiarów ciała, ponieważ przeładowany bądź spakowany poniżej swoich możliwości plecak zwyczajnie gorzej się nosi i jest przyczyną szybszego zmęczenia.

Każdy z plecaków jakie oferujemy Państwu ma podane wymiary. Najlepiej sprawdzić jak dana wysokość plecaka będzie się nam rozkładać na plecach. Jak wysoko będzie zachodził nam na pośladki i jak wysoko będzie wystawał ponad barki - to powinno nam uświadomić jak na naszych plecach wyglądać będzie plecak, który oglądamy.

Jeżeli już mniej więcej wiemy co zamierzamy ze sobą zabrać, wszystkie rzeczy można wsadzić np. do worka na śmieci (tak jakbyśmy pakowali plecak) i zmierzyć worek. Zobaczymy w ten prosty sposób jaki duży plecak jest nam konieczny. Można też w ten łatwy sposób mniej więcej zmierzyć wagę, a warto pamiętać, że 20kg na plecach to naprawdę sporo, szczególnie dla osoby, która z plecakiem chodzi sporadycznie.

Odpowiedni plecak turystyczny to taki, który pozwoli nam na wygodną i komfortową podróż, który będzie nie tylko pakowny, ale także wytrzymały i poręczny. Przez słowo poręczny będziemy rozumieć plecak wyposażony w wiele kieszeni, uchwytów, troków pozwalających na przypięcie śpiwora lub karimaty, kieszeni bocznych pozwalających na wyciągnięcie czegoś z nich bez ściągania plecaka itd... wiele z takich dodatków może się okazać wręcz niezastąpione podczas wędrówki - z drugiej strony, jeśli plecak mamy używać plecak tylko do transportu rzeczy do hotelu duża ilość pasków itp. jest zbędna.

Duże pojemności, a co za tym idzie duże obciążenia dla pleców i barków wymagają od plecaka możliwości regulacji systemu nośnego, długości szelek, kąta odchylenia od pleców, a w bardziej zaawansowanych modelach także regulowanego punktu zawieszenia szelek. Ważne też aby nasz sprzęt posiadał regulowane pasy nośne, pasy - piersiowy i biodrowy, co ułatwi nam poruszanie się i dzięki czemu maksymalnie będziemy mogli dopasować plecak do potrzeb naszego ciała.

Po dobraniu odpowiedniej wielkości, odpowiedniego modelu kierując się jego funkcjonalnością - pozostaje już tylko wybranie koloru.


źródło: http://www.jpa.com.pl/?strona,menu,pol,glowna,14,0,15,jak_wybra%E4%87%9Fplecak,ant.html

Kupując plecak

WALORY ESTETYCZNE
Tutaj nie ma mocnych. Sam musisz zdecydować podejmując niekiedy trudny kompromis pomiędzy jakością, wyglądem i ceną.

ZAYTAJ O SERWIS GWARANCYJNY I POGWARANCYJNY
Zwróć uwagę, przeczytaj na karcie gwarancyjnej i dokładnie wypytaj o to co podlega gwarancji i jak długo. Zapytaj o to co będzie jak zostanie zlikwidowany sklep w którym dokonujesz zakupu, co będzie jak importer czy producent zlikwiduje działalność. Jak wygląda serwis pogwarancyjny. Wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo dobrze naprawić uszkodzony plecak. Trudno dostępne są nie tylko tkaniny, ale i zamki, taśmy, klamry i nici. Można spróbować i zastosować materiały zastępcze, ale jak to wszystko uszyć? Niestety, maszyny domowe zupełnie się do tego nie nadają, a zakładów świadczących usługi kaletnicze jest coraz mniej.

CENA
Temat ten zostawiłem na koniec nie dlatego, że jest najmniej wdzięczny, ale dlatego, że po rozważeniu wszystkich powyższych punktów łatwiej Ci będzie podjąć decyzję jaki produkt kupić. Tutaj również również decyzję musisz podjąć sam. Wiesz jednak o co pytać, czego oczekiwać (czy wręcz żądać), a z czego możesz zrezygnować. Zastanów się jednak czy warto kupić "plecak" ze stelażem z tektury (!!!), a z takim sam się spotkałem. I nie przesadzam...
Tak więc pytaj o wszystko - nie daj się zbyć.

źródło: http://www.wisport.com.pl/index.php/poradnik/plecaki

wtorek, 24 lipca 2007

Klamry, zamki, nici w plecaku

Te elementy maja niebagatelne znaczenie podczas użytkowania. Plecak może być wykonany z CORDURY lub innego cudownego materiału, ale jak jest uszyty niewłaściwymi nićmi to rozpruje się na szwach, albo zamki przestaną się zasuwać, klamry popękają na niewielkim nawet mrozie, a taśmy stwardnieją tak , że nie będzie można ich przewlec przez klamerkę. Zwróć uwagę na te szczegóły, a jak nie jesteś pewien to dokładnie wypytaj sprzedawcę.

poniedziałek, 9 lipca 2007

Tkanina wierzchnia

Tutaj decydujące znaczenie mają intensywność i warunki użytkowania. Osobiście uważam, że należy kupować plecak z jak najlepszych tkanin. Wśród nich dominuje CORDURA. Jest wiele innych, zupełnie niezłych tkanin, jednak CORDURA zdaje egzamin w najtrudniejszych warunkach i można mieć pewność, że nawet po przebiciu nożem dziura sama się nie powiększy. Jeżeli nie przewidujemy działania warunków ekstremalnych, można pokusić się o plecak z innej tkaniny. Jeżeli jednak dokonałeś takiego wyboru, a plecak się rozedrze lub przetrze to żal możesz mieć tylko do siebie samego.
Cordura nie odbarwia się po latach noszenia ...

źródło: http://www.wisport.com.pl/index.php/poradnik/plecaki

niedziela, 8 lipca 2007

System nośny


Ma on największe znaczenie, jeżeli plecak ma być wykorzystywany podczas wielodniowych czy wielotygodniowych wypraw. Polecam wówczas system z pełną regulacją. Dzięki niej można perfekcyjnie dopasować plecak do sylwetki i osobistych upodobań zapewniając wysoki komfort użytkowania. Zwróć uwagę na stopień skomplikowania regulacji systemu, aby nie okazało się, że jest on nienaprawialny, choćby doraźnie, w warunkach polowych. No i czy regulacja jest łatwa czy kłopotliwa. Oczywistym jest, że im prostszy system nośny tym trudniej dopasować plecak i tym bardziej uciążliwe okazać się może jego użytkowanie, chyba, że trafisz na swój rozmiar. Jeżeli jednak używasz plecaka dwa razy w roku jadąc do domu na ferie i wracając do szkoły z prowiantem od mamy, to może być. Proszę nie zapominać również o cenie - dobry system nośny kosztuje...

źródło: http://www.wisport.com.pl/index.php/poradnik/plecaki

sobota, 7 lipca 2007

Jaka pojemność plecaka?

Decyzję podejmujesz sam, ja jednak uważam, że nie należy kupować plecaka "na wyrost" - za dużego. Kup raczej plecak za mały. Już podczas pierwszej wędrówki będziesz się cieszył, że nie wziąłeś (nie zmieściły się) wielu zbędnych rzeczy, które później musiałbyś taszczyć na własnych przecież plecach. Pomijam tutaj sytuacje wyjątkowe i osobiste upodobania.

piątek, 6 lipca 2007

Wybierając plecak...


Z reguły wchodząc do sklepu wiesz jaki duży plecak jest Ci potrzebny, ale stając przed wystawką w sklepie na której wisi kilkanaście lub kilkadziesiąt modeli plecaków zaczynają się pojawiać wątpliwości.

Czy rzeczywiście ma to być 70 litrów, a może wystarczy 60, no a jak pojadę na miesiąc, to może jednak 80 litrów itd. itp. Ale to dopiero początek... różni producenci, różne nazwy materiałów z których plecak jest wykonany no i ceny. Nie wspomnę już o różnorodności wzornictwa, układu i ilości taśm, klamerek, ilości komór, ilości i układu kieszeni itd. itd.

Zacznij więc od początku próbując odpowiedzieć sobie na pytanie: w jakich warunkach będziesz plecak najczęściej wykorzystywał, no i jak długie będą to wyjazdy? Na pewno bowiem nie kupisz plecaka uniwersalnego spełniającego wszystko jednocześnie.

czwartek, 5 lipca 2007

"Opakowanie bagażu"

Każdy wyjazd wiąże się z pakowaniem i bagażem. Sprawa niby oczywista, ale jednak wcale nie prosta! Okazuje się, że wcale nie tak łatwo dobrać odpowiednie "opakowanie" na nasz bagaż i wiele osób ma z tym problem. Wiadomo, że to w co sie spakujemy zależy m.in. od tego co pakujemy i miejsca w które z tym bagażem sie udajemy, dużą rolę odgrywa również środek lokomocji z którego w naszej podróży będziemy korzystać.
Ten blog poświęcony jest plecakom, ale mam zamiar zamieścić tu również informacje na temat innych "opakowań bagażu":)