środa, 29 sierpnia 2007

Dopasowanie dużego plecaka

Najważniejszą rzeczą dla Twojego komfortu jest dopasowanie właściwej długości pleców. Dla optymalnego dopasowania Pajak w Systemie nośnym FFS Pajak posiada trzy rozmiary plecaka.

rozmiar M dla długości pleców użytkownika 50-58 cm -plecak Gobi
rozmiar L dla długości pleców użytkownika 56-64 cm -plecak Kalahari
rozmiar XL dla długości pleców użytkownika 60-72 cm -plecak Atacama i Atacama II
Długość pleców mierzymy w pozycji siedzącej od poziomu na którym siedzimy do barków

Prawidłowo można dopasować tylko plecak załadowany!!!
Poluzuj wszystkie taśmy. Kolejność, w której dociągamy taśmy plecaka jest ważna. Zaczynamy od zapięcia pasa biodrowego, następnie regulujemy pasy nośne (szelki) a na końcu taśmy stabilizacyjne barkowe (odciąg szelki) i biodrowe (odciąg pasa biodrowego)

1. Środek (szerokości) pasa biodrowego powinno się umiejscowić mniej więcej na na środku kości biodrowych i solidnie dociągnąć za pomocą dwustronnej klamry centralnej.
2. Następnie wyreguluj support systemu nośnego tak by jego środek przypadał na dolne końce łopatek i lekko dociągnij pasy nośne szelek.
3. Dociągnij taśmy stabilizacyjne,uprzednio przesuwając ich punkt mocowania do szczytu ramion, tak by plecak ściśle przylegał do pleców. Długość pleców jest prawidłowo dobrana jeśli kąt jaki tworzą taśmy stabilizacyjne szelek w stosunku do linii poziomej mieści sie między 10-50 stopni. Jeśli kat ten jest mniejszy należy zwiększyć długość pleców. Jeśli natomiast jest większy niż 50 stopni należy zmniejszyć długość pleców. Upewnij się czy pasy nośne ściśle przylegają do ramion i pleców.
4.Dociągnij taśmy stabilizujące pasa biodrowego.
We wszystkich plecakach kolorem szarym oznaczono taśmy służące do szybkiej regulacji plecaka, nie bój sie nimi manewrować w czasie marszu, eksperymentuj, dzięki temu podejścia i zejścia będą dla ciebie dużo wygodniejsze.

Pas Piersiowy
Przesuwny pas piersiowy stabilizuje ładunek i zabezpiecza plecak przed zsuwaniem się pasów nośnych (szelek) podczas jazdy na nartach czy wspinaczki. Wszystkie nasze plecaki posiadające pas piersiowy mają, dla twojego bezpieczeństwa, wbudowany gwizdek alarmowy. Pajak Ma w swojej ofercie uniwersalny pas piersiowy link ze specjalnymi klamrami, które umożliwiają jego instalacje w prawie każdym plecaku.

piątek, 24 sierpnia 2007

Przemakanie plecaków

Czy ten plecak przemaka? - z takim pytaniem spotykam się prawie zawsze. A na tak postawione pytanie jest dość trudno odpowiedzieć. Postaram się więc teraz przybliżyć nieco zagadnienie przemakania plecaków.

Co ma wpływ na przemakanie?

Tkanina z której wykonano plecak,
O tkaninach stosowanych przez WISPORT pisałem wyżej. Są to tkaniny wysokiej i najwyższej jakości, a zastosowane powłoki impregnacyjne bardzo dobrze zabezpieczają plecaki przed przemakaniem. Jednak plecaki z nich wykonane mogą przemakać. Dlaczego?
Trzeba zdawać sobie sprawę, że na fakt przedostawania się wody do środka plecaka ma nie tylko jakość tkaniny, ale również to, że jest ona szyta, a tym samym "podziurawiona", igłą do szycia, oraz posiada zamki błyskawiczne, które nie stanowią żadnej przeszkody dla wody. Ponadto nawet najlepsze impregnaty i powłoki zabezpieczające ulegają naturalnemu zużyciu, łuszczeniu, sublimacji oraz mogą ulec uszkodzeniu.
O plecakach wykonywanych z tkanin nieodpowiednich pisał nie będę.

Konstrukcja plecaka,
Zabezpieczenie zamków. Wszystkie zamki powinny być przykryte klapką po której spływa woda.
Konstrukcja i wielkość klapy. Nawet po maksymalnym wypakowaniu plecaka klapa powinna dobrze obejmować komin i nie dopuszczać do spływania wody do wewnątrz. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na sposób wszycia komina. Jest to jeden z newralgicznych punktów. Komin powinien być wszyty tak, aby po jego wyciągnięciu nie tworzył się kanał pomiędzy nim, a komorą główną od wewnętrznej strony plecaka. Woda zbierająca się w tym kanale niechybnie w całości przeniknie do wnętrza.
Sposób szycia. Szwy powinny być "dachówkowe" umożliwiające spływanie wody, a nie przenikanie do wewnątrz.

Jakość wykonania
Temat nie wymaga dodatkowego komentarza.

Sposób zapakowania plecaka
Ważnym i często niedocenianym powodem przedostawania się wody do środka plecaka jest niedbałe i niedokładne jego zapakowanie i zamknięcie. Powoduje to, że podczas wędrówki w deszczu, a szczególnie przy silnym wietrze, woda spływa lub jest zwiewana z kaptura do środka plecaka najczęściej przez niewielkie, często bagatelizowane przez użytkownika szczeliny.

PAMIĘTAJ, ŻE NIEMA PLECAKÓW NIEPRZEMAKALNYCH (no, może po za bardzo specjalistycznymi).

W związku z powyższym należy:

  1. Bagaż, którego zamoczenie jest niedopuszczalne, pakować do woreczków foliowych.
  2. Bardzo starannie zapakować i zamknąć plecak.
  3. Dobrze jest zaopatrzyć się w pelerynę na plecak. Niektóre modele plecaków produkowanych przez WISPORT standardowo zaopatrzone są w pelerynę przeciwdeszczową.
  4. Co jakiś czas (częstotliwość zależy od intensywności użytkowania i czyszczenia, a w szczególności prania, plecaka) dobrze jest zaimpregnować plecak środkiem dostępnym w sklepach górskich i sportowych. Sprzedawca doradzi jaki środek najlepiej zastosować.
źródło: http://en.wisport.com.pl

poniedziałek, 20 sierpnia 2007

Użytkowanie plecaka

Właściwe użytkowanie plecaka przedłuży jego życie

* Zdejmujmy plecak z ramion, odpinając po kolei zapięcia i zdejmując szelki.
* Chrońmy plecak przed deszczem - pokrowcem lub workiem foliowym.
* Po każdym sezonie pamiętajmy o wyczyszczeniu materiału i dokładnym wysuszeniu go.
* Można też użyć impregnatów, które dostaniemy w sklepach turystycznych i sportowych.

http://www.ultrasport.pl/plecaki_-_porady_alpinusa,artykul,1142.html

niedziela, 19 sierpnia 2007

Drobne naprawy plecaka

1. Generalnie staraj się nie dokonywać napraw samodzielnie, oddaj do zakładu, który dysponuje odpowiednimi materiałami, nićmi i maszynami.
2. Doraźnie można wielu napraw dokonać samodzielnie, ale musisz zdobyć gdzieś kawałki mocnych nieprzemakalnych tkanin i trochę mocnych (bardzo mocnych) nici. Uzbroić się w cierpliwość i mozolnie przepychać igłę miejsce przy miejscu, nierzadko wspomagając się kleszczami bo przepchanie igły tylko palcami może być niemożliwe. Zszywać należy oczywiście na tzw. "okrętkę".
Musisz zdawać sobie sprawę, że wyroby wykonane z większości tkanin powleczonych PCV są bardzo trudne do samodzielnych napraw - po prostu w tych miejscach ponownie łatwo będą się pruły, nie nici, ale same tkaniny, które z reguły są bardzo słabe.
3. Nie używaj do naprawy żadnych klejów, tylko nici.
4. Pamiętaj, aby w plecaku mieć kawałek mocnej nitki i dużą igłę. Może przydać się również kawałek mocnej tkaniny.
5. W przypadku uszkodzenia zamka należy "wyłączyć" z użytkowania część uszkodzoną. Zwykle nie psuje się cały zamek, ale jego część. Należy wówczas, zaszywając zamek "na okrętkę" stworzyć blokadę i nie dopuścić, aby suwak wchodził na uszkodzoną część zamka. Na pewno będzie OK.
6. Po powrocie z wyprawy jak najszybciej oddaj plecak do naprawy. Nie czekaj do następnego wyjazdu. Zwykle wówczas brakuje czasu i znowu prowizorka i ... nerwy.

źródło: http://www.wisport.com.pl/index.php/poradnik/plecaki

niedziela, 12 sierpnia 2007

Konserwacja i przechowywanie plecaka

1. Po każdorazowym użyciu plecak należy dobrze wysuszyć i przewietrzyć.
2. Oczyścić.
* Miejsca zabrudzone wyczyścić twardą szczotką,
* - Ewentualne mocniejsze zabrudzenia i plamy zmoczyć, a następnie przy pomocy ściereczki zaprać delikatnym środkiem piorącym z dużą ilością piany. UWAGA: nie stosować benzyny czy innych rozpuszczalników, które mogą uszkodzić powłoki impregnujące.
3. Zlokalizować ewentualne uszkodzenia.
* Dokonać naprawy we własnym zakresie lub oddać do specjalistycznego zakładu.
* W przypadku poważniejszych uszkodzeń plecak odesłać do producenta niezależnie czy jest na gwarancji czy już po.
4. Co jakiś czas (częstotliwość zależy od intensywności użytkowania i czyszczenia, a w szczególności prania plecaka) dobrze jest zaimpregnować plecak środkiem dostępnym w sklepach górskich i sportowych. Sprzedawca doradzi jaki środek najlepiej zastosować.
5. Plecak przechowywać w suchym i możliwie przewiewnym miejscu.

źródło: http://www.wisport.com.pl/index.php/poradnik/plecaki

wtorek, 7 sierpnia 2007

Regulacja plecaka

1. Płaskowniki stelaża uformuj do kształtu swojej sylwetki (można wyjąć listwy, ale nie jest to konieczne).
2. Rozluźnij wszystkie taśmy regulacyjne.
3. Włóż plecak i zaciągnij pas biodrowy na odpowiadającej Ci wysokości.
4. Zaciągnij taśmy pasów nośnych (szelek) i sprawdź czy są one (szelki) na właściwej wysokości.
5. Jeżeli nie, to popraw położenie szelek lub pasa biodrowego i czynność (4) powtórz.
6. Rozluźniając lub zaciągając taśmy regulacyjne szelek i taśmy stabilizujące pasa biodrowego dopasuj do swojej sylwetki i indywidualnych wymagań.

źródło: http://www.wisport.com.pl/index.php/poradnik/plecaki

poniedziałek, 6 sierpnia 2007

Pakowanie plecaka

Jest wiele szkół pakowania się. Generalnie należy unikać noszenia ciężkich przedmiotów wysoko w plecaku - nie jest to zbyt dobre dla kręgosłupa, a i potrafi nieźle zaburzać równowagę. Dobre efekty może przynieść stosowanie się do kilku zaleceń:

* Pakując się staraj się przewidzieć jakie warunki spotkasz na szlaku - jeśli spodziewasz się deszczu kurtkę umieść w łatwo dostępnym miejscu, jeśli spodziewasz się upału - bliżej klapy umieć wodę. W wielu schroniskach obowiązuje zakaz wstępu w butach - lepiej więc aby obuwie na zmianę było blisko klapy: unikniemy wtedy gorączkowego wybebeszania zawartości plecaka przed drzwiami schroniska.
* Boczne kieszenie są zbawieniem - można w nich poupychać różne często używane przedmioty, takie jak: mapy, napoje, kompas, czekolada czy aparat fotograficzny.
* Jak ognia należy unikać pakowania przy ściankach plecaka przedmiotów mających wystające krawędzie - szczególnie dotyczy to miejsca gdzie plecak ma styczność z naszymi plecami. Wystające krawędzie "ładunku" będą nas uwierać, a ponadto mogą spowodować rozerwanie plecaka.
* Pieniądze i dokumenty lepiej nosić przy sobie - np. w saszetce na biodrach. Zdjęty plecak łatwo może wpaść w ręce złodzieja.
* Wszystko co pakujemy do plecaka, powinniśmy najpierw włożyć do plastikowych siatek. Nie ma plecaków nieprzemakalnych - więc plastikowe siatki mogą nas uchronić przed noclegiem w przemokniętym śpiworze.
* Starajmy się zbilansować rozkład ciężaru - nie może być tak że plecak z jednej strony jest znacznie cięższy! Szczególnie dotyczy to namiotów i innego sprzętu turystycznego noszonego najczęściej na plecaku.
* Nie ma plecaków nieprzemakalnych, więc pomyślmy zawczasu o zakupie pokrowca na niego - najlepiej takiego, który umożliwi wędrówkę. Nawet jeśli plecak wykazuje znaczną odporność na przemakanie, włożenie np. do namiotu mokrego plecaka nie jest zbyt przyjemne, spowoduje to także przemoczenie wszystkich rzeczy, które położymy później na nim. Kupując pokrowiec trzeba pomyśleć, czy obejmie on różnie przytroczony do plecaka sprzęt. Przydaje się też duży worek (taki na śmieci) - jeśli nocujemy pod namiotem, i plecak noc ma spędzić na trawie.
* Pokrowiec na plecak można również z powodzeniem uszyć samemu (wychodzi znaaaacznie taniej), lub nawet naprędce zrobić z przeciętego do mniej więcej do 3/4 wysokości dużego, wytrzymałego worka na śmieci. Końcówkę przecięcia można zabezpieczyć taśmą klejącą. Ten patent w zupełności wystacza nawet na długie wyprawy.

źródło: http://www.faq.e-gory.pl/plecaki.html